Dziś jest:
Środa, 4 grudnia 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Na cenę obrazu (obejmującą prowizję Christie’s - 50 mln dol.) olbrzymi wpływ miała kampania reklamowa domu aukcyjnego oraz fakt, że "Salvator Mundi" jest jedynym znanym obrazem Leonarda da Vinci, który znajduje się w rękach prywatnych. Pozostałe 15 znanych obrazów pędzla Leonarda znajduje się w kolekcjach publicznych. Nabywcy nie odstraszył fakt, że autentyczność obrazu jest kwestionowana przez niektórych ekspertów. Licytacja trwała 19 minut.
Namalowany dla króla
"Zbawiciel świata" (łac. Salvator Mundi) to obraz olejny namalowany na desce o wymiarach ok. 60 cm na 40 cm. Został namalowany przez Leonarda w latach 1506-1513 dla króla Francji Ludwika XII. Dzieło przechodziło "z królewskich rąk do królewskich rąk"; jego właścicielem był też król Anglii Karol I.
Obraz przedstawiający Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę - symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa, zaginął w połowie XVIII wieku i do początku XX wieku był uważany za bezpowrotnie utracony.
Sprzedany za 45 funtów
W roku 1900 obraz kupił angielski kolekcjoner sir Francis Cook nie zdając sobie sprawy, kto jest jego twórcą. W roku 1958 spadkobiercy Francisa Cooka sprzedali mocno już podniszczone dzieło za 45 funtów (ok. 125 USD).
W roku 2005 obraz nabyła grupa handlarzy sztuki na czele ze Robertem Simonem, ekspertem w dziedzinie malarstwa "starych mistrzów". Za obraz zapłacili 10 tys. USD. Po restauracji “Zbawiciela świata" przez przyjaciółkę Simona, znaną nowojorską konserwatorkę obrazów Dianne Dwyer Modestini, większość znawców malarstwa włoskiego renesansu nie miała wątpliwości, że to dzieło Leonarda, a nie jednego z jego uczniów.
W roku 2013 dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz za 80 mln. USD szwajcarskiemu marszandowi Yvesowi Bouvierowi, a on, tego samego roku odsprzedał dzieło za 127.5 mln. USD rosyjskiemu miliarderowi, Dmitrijowi Rybołowlewowi, obecnie mieszkającemu w Monaco. To właśnie on wystawił obraz na wczorajszą licytację w Nowym Jorku. Nazwisko rosyjskiego miliardera, w przeszłości właściciela m.in koncernu potasowego Urałkalij, pojawia się w tzw. Paradise papers.
Poprzedni rekord
Dom aukcyjny Christie’s nie ujawnił tożsamości nowego właściciela obrazu "Zbawiciel świata". Nowy właściciel kupił obraz poprzez licytację telefoniczną.
Dotychczas najdroższym dziełem sztuki był obraz Pabla Picasso "Kobiety z Algieru, wersja O", który sprzedano w 2015 roku za niespełna 180 milionów dolarów. Na kolejnych miejscach znajdowały się obrazy Modiglianiego, Bacona, Muncha i Basquiata.
Piszemy o tej aukcji, gdyż... dostaliśmy ciekawego e-maila od czytelnika, któremu nie spodobał się wizerunek Zbawiciela.
From: [dane do wiad. FN]
Sent: Thursday, November 16, 2017 8:51 AM
To: undisclosed-recipients:
Subject: Nie mylmy Leonarda z Boskim Światłem
Popatrzmy: Jezus wygląda na tym obrazie jak wydekoltowana kobieta i trzyma w ręku szklaną kulę. Czyżby Leonardo da Vinci także był iluminatem?
Źródło:
https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1924545,Oto-najdrozszy-obraz-swiata-Dzielo-Leonarda-Da-Vinci-pobilo-rekord
Z Panem Bogiem
JS
PS.
MIRARÁN LO QUE LLAMARÁN UNA LUZ ATRAVESAR EL FIRMAMENTO, ILUMINARÁ SIN SER LUZ. ENTONCES DÍGANSE: ESTE ES EL INSTANTE Y DOBLEN RODILLAS. (1) czyli:
"Zobaczycie przesuwające się po firmamencie światło, a będzie ono świeciło, choć nie będzie światłem. Powiedzcie sobie wtedy: to jest ten moment, i zegnijcie kolana."
źródło: https://www.revelacionesmarianas.com
Pomijając wątek "Da Vinci iluminata" ;) warto zauważyć, że naszym zdaniem Jezus wyglądał inaczej. Jak? Zdjęcie (nie rysunek!) poniżej. O historii tego zdjęcia kiedyś pisaliśmy w Tajnym Archiwum FN w naszej KAJUCIE ZAŁOGI.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie