Dziś jest:
Piątek, 22 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Orbitująca wokół Czerwonej Planety sonda Mars Reconnaissance Orbiter zrobiła na początku grudnia niezwykłe zdjęcia. Widać na nich zielony punkt z ciemną otoczką.
26 listopada na Marsie wylądowała sonda NASA InSight. Dzięki potężnemu teleskopowi zwierciedlanemu HiRISE, znajdującemu się na innej sondzie - Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), naukowcom udało się ustalić dokładną lokalizację InSight.
Na kolejnych zdjęciach, opublikowanych w czwartek 13 grudnia, widać zielonkawe fragmenty marsjańskiego krajobrazu. To jednak nie jest prawdziwy kolor. Za to, że widzimy taką barwę, odpowiada światło odbijane od powierzchni, które czyni kolory bardziej nasyconymi.
Dlaczego jednak ziemia w pobliżu lądownika jest nieco ciemniejsza niż okolica? Wszystko przez to, że rejon ten został spalony przez silnik rakietowy hamujący podczas lądowania. Po dokładnym przyjrzeniu się sondzie można zauważyć panele słoneczne po obu jej stronach.
NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight.
To nie pierwszy raz, kiedy HiRISE zrobiło zdjęcie jakiegoś lądownika na Marsie. Wcześniej była to sonda Phoenix w 2008 roku. Podobnie, jak w przypadku InSight, teleskop na MRO uchwycił zdjęcie spadochronu lądownika.
Zdjęcie podchodzącej do lądowania InSight, próbowali zrobić również pracownicy Uniwersytetu w Arizonie. Wtedy MRO znajdowało się jednak pod niesprzyjającym kątem w stosunku do lądownika, co uniemożliwiło zrobienie dobrego ujęcia.
Misją InSight zarządza Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory). Sonda wyniosła w kosmos polskie urządzenie - mechanizm Kret HP3, który wbije się w powierzchnię Marsa na głębokość pięciu metrów. Ma zbadać skład skał budujących powierzchnię Czerwonej Planety oraz rejestrować ruchy tektoniczne. Celem misji InSight jest pomoc w zrozumieniu, jak powstawały planety skaliste. Misja potrwa dwa lata.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie