Dziś jest:
Wtorek, 3 grudnia 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Naukowcy zdobyli dowody, że wulkan Lacher See w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech powoli budzi się do życia. Poprzednia jego erupcja ponad 10 tys. lat temu była katastrofą na skalę kontynentu.
Lacher See to niewielkie, urokliwe jeziorko, położone niecałe 40 km od Bonn. Mieszkańcy lubią tam wędkować i pływać łódkami. Jego istnienie jest jednak wynikiem gigantycznej erupcji wulkanu, która wydarzyła się w tym miejscu ok. 13 tys. lat temu. Z wulkanu wydostało się wtedy kilkadziesiąt kilometrów sześciennych popiołów i pumeksu.
Ostatnio jednak naukowcy zaczęli ostrzegać przed pływaniem w jeziorze Lacher See. W pobliżu jego południowo-wschodniego brzegu dostrzeżono wydobywające się spod powierzchni wody bąbelki dwutlenku węgla, które jednoznacznie wskazują, że wulkan nie jest wygasły. Kolejnym dowodem są niewielkie trzęsienia ziemi, które nawiedzają okolicę. Epicentra tych trzęsień zlokalizowane są zaś coraz płycej, co jest dowodem, że magma znajduje się coraz bliżej powierzchni.
Możliwy wybuch wulkanu jest o tyle dużym niebezpieczeństwem, że jest on w stanie wydobyć z siebie według szacunków ponad 7 km sześciennych lawy i kolejne kilkadziesiąt km popiołów. Wybuch zagraża więc nie tylko położonym blisko Koblencji (oddalona o 24 km) i Bonn (37 km), ale przynajmniej całej Europie.
Gdyby niemiecki wulkan pokazał, na co go stać, w Polsce mielibyśmy kwaśne deszcze, które uszkodziłyby glebę, a cała Europa odczułaby ochłodzenie klimatu, które wpłynęłoby poważnie choćby na wydajność rolnictwa. Pamiętamy też wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, który sparaliżował choćby ruch lotniczy, od którego przecież w dużym stopniu zależy stan światowej gospodarki.
Zwiększona aktywność wulkanu w Niemczech potwierdza trend zwiększającej się aktywności wulkanicznej na świecie. Dowodem na nią jest choćby niedawne tsunami wywołane zapadnięciem się stożka superwulkanu Krakatau. Niestety, mimo zaawansowanej wiedzy geologicznej nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidywać momentu wybuchu.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie