Dziś jest:
Czwartek, 23 stycznia 2025
Twierdzenie, że Ziemia to jedyny zaludniony świat w nieskończonej przestrzeni jest równie absurdalne jak przekonanie, iż na całym polu prosa wyrośnie tylko jedno ziarenko.
/Metrodor, filozof grecki z IV wieku p.n.e./
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, jak zmienia się klimat w Europie. Ostatni rok był trzecim najcieplejszym w historii, co podkreśla „wyraźny trend ocieplenia”, jaki zaobserwowano w ciągu ostatnich czterech dekad – donosi Copernicus Climate Change Service, który obsługuje sieć satelitów dla Unii Europejskiej gromadzących dane o pogodzie, glebie, powietrzu i wodzie.
Aparat Copernicusa uwiecznił dziesiątki zdjęć ilustrujących rozwój zmian klimatycznych w krajobrazie Europy. Publikacja tego materiału zbiegła się w czasie z wiedeńską konferencją z udziałem 15 tys. naukowców na dorocznym spotkanu Europejskiej Unii Nauk o Ziemi, na którym ocenia się skale problemu. Europejska Agencja Kosmiczna, która zarządza siecią Copernicus, wzmacnia swoją rolę w 2019 r. po opracowaniu szeregu narzędzi do przetwarzania danych o otwartym kodzie źródłowym, które mają pomóc gospodarkom dostosować się do cieplejszych i bardziej suchych sezonów, które już wpływają na plony, produkcję energii czy transport rzeczny.
Opady w północnej i środkowej Europie były nawet o 80 proc. niższe w stosunku do średniej z wielolecia, co doprowadziło do wielkich strat w rolnictwie i okazały się doskonałym paliwem do wybuchów katastrofalnych pożarów. Zdjęcia satelitarne pokazywały dziesiątki pożarów, z którymi w lipcu 2018 r. walczyli Szwedzi. Ogień zniszczył las o równowartości 100 mln dolarów.
„W miarę wzrostu temperatury w ciągu roku mieliśmy coraz więcej słonecznych dni” – poinformował Copernicus w oświadczeniu. „Kraje Europy Środkowej i Północnej miały o 40 proc. większe usłonecznienie niż zwykle, przy czym w Niemczech rok 2018 okazał się najbardziej pogodny w historii pomiarów” – dodano.
Jednak taka pogoda miała również drugą, lepszą stronę. Przewaga bezchmurnych dni w północnej Europie pomogła Niemcom wygenerować w zeszłym roku rekordową ilość energii słonecznej. 45 gigawatów zainstalowanej mocy zapewniło największej europejskiej gospodarce około 9 procent energii elektrycznej, zmuszając przedsiębiorstwa energetyczne do włączenia bardziej zmiennych przepływów energii ze źródeł odnawialnych do swoich sieci.
Słońce pobiło inne źródło europejskiej mocy – hydroelektrowni. Alpejskie lodowce, których topniejące wody napędzają elektrownie wodne rozproszone po całej Austrii i Szwajcarii, znikają w coraz szybszym tempie. „Cielenia lodowców mają olbrzymi wpływ na Alpy. Lodowce są ważną częścią ekosystemu, krajobrazu oraz gospodarki regionu” – powiedział Harry Zekollari, naukowiec zajmujący się klimatem w Szwajcarii. „Przyciągają turystów do łańcuchów górskich oraz pełnią rolę naturalnych zbiorników słodkiej wody. Lodowce stanowią źródło wody dla elektrowni wodnych, co jest szczególnie ważne w okresach ciepłych i suchych” – wyjaśnia.
Copernicus opublikował zdjęcia pokazujące, jak normalnie bujne pola uprawne w środkowej i północnej Europie zostały dosłownie spalone przez upały i brak deszczu. Powyżej macie przykład z Belgii, gdzie po prawej stronie zaprezentowano widok na pola uprawne w 2017, a po prawej – 2018 r.
„Przedłużajca się susza była szczególnie uporczywa w Niemczech, gdzie okres kwiecień-wrzesień okazał drugim najbardziej suchym okresem, co doprowadziło do olbrzymich strat w produkcji rolnej” – napisali naukowcy w oświadczeniu.
Aby uniknąć katastrofalnych skutków niekontrolowanych zmian klimatu, tj.: rosnącego poziomu morza, superburz, głodu oraz wojny – świat do 2035 r. musi zainwestować około 2,4 bln dolarów na ograniczenie emisji paliw kopalnych. Nawet wzrost o 1,5 stopnia Celsjusza będzie mieć ogromne konsekwencje – np. podniesienie globalnego poziomu morza o kilka metrów przez setki do tysięcy lat czy masowe wymieranie roślin i zwierząt.
W celu przeciwdziałania spełnienia najgorszych scenariuszy, jakie daje życie na cieplejszej i bardziej suchej planecie, Copernicus stara się pomóc rolnikom, dając im dostęp do zdjęć satelitarnych z danymi, które mogą okazać się pomocne w identyfikacji szczepów upraw, które są w stanie nadążyć za zmieniającym się klimatem. – Kraje muszą „opracować i skonsolidować innowacyjne podejścia, narzędzia oraz metody charakteryzowania zdarzeń o dużym wpływie oraz ilościowo określić straty i szkody” – wynika ze sprawozdania klimatycznego Światowej Organizacji Meteorologicznej.
Źródło: Bloomberg
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie