Dziś jest:
Środa, 22 stycznia 2025
Twierdzenie, że Ziemia to jedyny zaludniony świat w nieskończonej przestrzeni jest równie absurdalne jak przekonanie, iż na całym polu prosa wyrośnie tylko jedno ziarenko.
/Metrodor, filozof grecki z IV wieku p.n.e./
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
29 kwietnia 2019 Międzynarodowa Akademia Astronautyczna (IAA) rozpoczyna specjalne spotkanie poświęcone dla ziemskiej cywilizacji związanej z potencjalnym uderzeniem w naszą planetę asteroidy lub komety. Specjalne ćwiczenia mają nazwę Planetary Defense Conference i potrwają do 3 maja. Międzynarodowa Akademia Astronautyczna (IAA) to instytucja międzynarodowa założona w 1960, której zadaniem jest badanie kosmosu. Na konferencji będą eksperci z całego świata, którzy są w stanie oszacować konsekwencje uderzenia w Ziemię dużych obiektów. Wśród gości będą wysłannicy NASA oraz amerykańskiej Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.
Dla potrzeb konferencji stworzono fikcyjny model dużej asteroidy, która miałaby zagrażać Ziemi. Została wykryta 26 marca tego roku w odległości 57 mln km od Ziemi. Dzień później natrafiło na nią kolejne obserwatorium. Potem obiekt zniknął z obserwacji – tak zakłada scenariusz, który będzie podstawą do przeprowadzenia symulacji tego, co może dziać się na Ziemi w okresie poprzedzającym uderzenie.
Następnie scenariusz symulacji zakłada, że udało się wyliczyć przyszłą trasę asteroidy, a ta może skrzyżować się z orbitą Ziemi. Do zderzenia według fikcyjnej wersji założonej przez organizatorów konferencji z prawdopodobieństwem na poziomie około jednego procenta może dojść w 2027 roku.
Katastrofalne skutki zderzenia
Zadaniem naukowców i ekspertów uczestniczących w konferencji będzie odpowiedź na pytanie, czy w ogóle jest możliwy scenariusz, aby nie dopuścić do zderzenia asteroidy z Ziemią.
Według wyliczeń NASA i kilku innych ośrodków, kolizja Ziemi z asteroidą Apophis o średnicy 380 metrów (która została wykryta w 2004 r., i która według obliczeń naukowców rzeczywiście może być na kursie kolizyjnym z Ziemią) spowodowałoby wybuch o sile około 1200 megaton, który mógłby praktycznie oznaczać koniec życia na Ziemi zwłaszcza, jeśli miejsce uderzenia byłoby np. na oceanie. Wtedy fala tsunami mogłaby osiągnąć wysokość nawet kilkunastu kilometrów i przetoczyłaby się przez wszystkie kontynenty.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie