Dziś jest:
Sobota, 23 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Dwójka naukowców z Rumunii skonstruowała latający pojazd przypominający spodki UFO. Maszyna bardzo dobrze spisuje się w powietrzu. Opiera się na bardzo sprytnym rozmieszczeniu wirników.
Statek nosi nazwę ADIFO (All DIrections Flying Object) i jest owocem pracy dwójki naukowców: inżyniera Razvana Sabie i specjalisty od aerodynamiki Iosifa Taposu, którzy stanowczo odcinają się od głosów mówiących, że to właśnie UFO miałoby być inspiracją do stworzenia ich pojazdu.
CZYTAJ TAKŻE: Samoloty przyszłości będą w locie zmieniały kształt
Konstruktorzy twierdzą, że statek inspirowany jest anatomią delfina i jego kształt nie jest przypadkowy. Badacze podkreślają, że obecna wersja (projekt będzie dalej rozwijany) ADIFO jest poprzedzona dwiema dekadami pracy nad aerodynamiką. Nie jest to wymysł szalonych naukowców realizowany w szopie, a rzeczowy projekt realizowany w tunelach aerodynamicznych i symulacjach komputerowych.
ADIFO na tle innych pojazdów powietrznych ma wyróżniać się dwiema cechami. Po pierwsze zwrotnością, ogromną łatwością zmiany toru lotu w dowolnym kierunku. Przypomina to nieco ulepszone działanie kwadrokopterów. Drugą innowacją ma być wyeliminowanie efektu Dopplera, znanego również jako Sonic Boom. Jest to zjawisko fizyczne występujące, kiedy obiekty generujące fale dźwiękowe np. samolot poruszają się z prędkością naddźwiękową. Wtedy to obserwator nie słyszy nadlatującego pojazdu do czasu aż obiekt minie naszego obserwatora, do jego uszu trafia wtedy charakterystyczny huk skumulowanych fal dźwiękowych. Pozbycie się tego efektu może wywołać spore zainteresowanie wśród wojskowych.
Obecna wersja rumuńskiego statku to dopiero początek. Badacze chcą tworzyć kolejne, większe od obecnego czterometrowego, modele będące w stanie transportować towary. Jak podaje portal Vice możliwym kierunkiem, w którym zmierzać będą badacze okażą autonomiczne pojazdy latające lub komercjalizacja i rozpowszechnienie ich produktu jako osobistego statku powietrznego.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie