Dziś jest:
Czwartek, 6 lutego 2025
Jeśli chcesz zbudować statek, nie zbieraj ludzi, by rąbali drwa i ostrzyli narzędzia, ani też nie przydzielaj robót i nie rozdawaj zadań. Naucz ludzi tęsknoty za bezkresnym morzem
Antoine de Saint-Exupery
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Naukowcy dzięki danym zebranym przez sondę Juno odkryli jeden z najciekawszych faktów na temat Jowisza. Badając jądro tej planety doszli do wniosku, że zderzyła się w przeszłości z innym obiektem 10-krotnie bardziej masywnym od Ziemi - taka teza pojawia się w najnowszym "Nature".
Wystrzelona w sierpniu 2011 roku sonda Juno od kilku lat jest naszym "okiem" na Jowisza. Ten bezzałogowy statek kosmiczny w połowie 2016 roku wszedł na niską orbitę największej planety Układu Słonecznego i dostarcza nam najbardziej szczegółowych zdjęć oraz wielu cennych danych na temat tego obiektu.
REKLAMA
Naukowcy z uniwersytetów w Chinach, USA, Japonii i Szwajcarii przeanalizowali teraz dane, które zostały niedawno zebrane przez Juno. Z ich badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Nature" wynika, że jądro Jowisza nie jest tak gęste, jak sugerowałaby jego masa.
Badania pola grawitacyjnego piątej planety od Słońca wykazały, że jego jądro prawdopodobnie nie jest gęstą, skalistą "kulą". Z analiz wynika, że jest znacznie bardziej rozproszone niż przypuszczano i zbudowane zarówno z ciężkich pierwiastków (np. żelaza), z których zazwyczaj składa się jądro i lekkich (np. helu) występujących w gazowej otoczce planety. Z tego powodu granica między gęstym jądrem, a chmurą gazów budujących Jowisza jest znacznie słabiej widoczna, niż w przypadku innych gazowych olbrzymów.
Naukowcy twierdzą, że taka budowa jowiszowego jądra mogła zostać spowodowana przez duży obiekt z zewnątrz. Przypuszczają, że 4,5 mld lat temu, podczas formowania się planet układu Słonecznego miała miejsce olbrzymia kolizja.
Jowisz miał zderzyć się z inną planetą o masie 10-krotnie większej od Ziemi. Jowisz już wtedy mógł pochwalić się ogromną masą, dlatego obiekt został prawdopodobnie w całości przez niego wchłonięty. Nieistniejąca już dziś planeta była jednak na tyle masywna, że spowodowała znaczne zmiany w jądrze formującego się dopiero młodego Jowisza.
(...) Gigantyczne kosmiczne zderzenie czołowe między dużym zarodkiem planetarnym, a proto-Jowiszem było wystarczające energiczne, aby zniszczyć jego pierwotny zwarty rdzeń i zmieszać ciężkie pierwiastki z wewnętrzną otoczką
- czytamy na łamach "Nature".
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie