Dziś jest:
Sobota, 23 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Światowa Organizacja Meteorologiczna wydała specjalny raport z okazji rozpoczynającego się w Nowym Jorku szczytu klimatycznego ONZ. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń: zmiany klimatu postępują szybciej, niż nam się wydawało. Lata 2015-2019 były najcieplejszym pięcioleciem w historii, a lodowce Arktyki topnieją w zastraszającym tempie.
Raport "Global Climate 2015-2019" został opublikowany 22 września 2019 roku, tuż przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym ONZ. Publikacja ta stanowić ma punkt wyjścia do dyskusji, w której w poniedziałek wezmą udział przedstawiciele 60 krajów pod przywództwem Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa.
Raport przedstawia dramatyczny problem: w ostatnim pięcioleciu zmiany klimatu następowały zdecydowanie szybciej niż w latach poprzednich i jeżeli ten trend się utrzyma, światu grozi seria kataklizmów, spowodowanych głównie gwałtownym podnoszeniem się poziomu mórz.
W raporcie naukowcy z Genewy skupili się nie na wartościach bezwzględnych, ale na tempie dokonywania się zmian w kilkuletnich interwałach czasowych. Przykładem niech będzie średnia temperatura na świecie: od początku rozwoju epoki przemysłowej (1850 r.) do początków XXI wieku średnia wzrosła o 1,1 stopnia, a w samych tylko latach 2011-2015 odnotowano wzrost o 0,2 stopnia. Ostatnie pięciolecie uznano za najcieplejsze w historii.
Jednak najbardziej powinniśmy martwić się wzrostem poziomu mórz, spowodowanym topnieniem lodowców Arktyki, zwłaszcza u wybrzeży Grenlandii. W ostatnich pięciu latach poziom wody podnosił się z szybkością 5 milimetrów rocznie. W latach 2007-2016 były to 4 milimetry, a jeszcze wcześniej, w okresie 1993-2007 były to 3,2
Dlaczego to groźne zjawisko? Autorzy raportu piszą wprost: jego efekty odczuli już mieszkańcy m.in. Mozambiku oraz Bahamow, spustoszonych przez huragan Dorian. Sztormy, wichury i powodzie za chwilę ogarną cały świat jeżeli nie powstrzymamy topnienia lodowców i nie zadbamy o zahamowanie wzrostu temperatury. Najgorszy pod tym względem był ponoć 2018 - wówczas zarówno poziom mórz jak i temperatura wody osiągnęły swoje apogeum.
Gwałtownie w górę poszły również wskaźniki emisji CO2 do atmosfery - aż o 20 procent w ciągu ostatnich pięciu lat.
Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, który ma być obecny na poniedziałkowym szczycie ONZ, stwierdził, że zmiany klimatyczne zdecydowanie przyspieszają. Jeśli ten trend się utrzyma, ludzkości zostanie naprawdę niewiele czasu: oceany będą zalewać ląd, wichury, susze oraz powodzie na przemian będą pustoszyć Ziemię.
- Nie czas na efekciarskie przemówionka - zaapelował w BBC do przywódców ONZ. - Zwracam się do uczestników szczytu klimatycznego, aby ich wystąpienia były konkretne i przemyślane. Ludzie domagają się rozwiązań. Liczę na propozycje konkretnych działań mających na celu obniżenie emisji CO2 w ciągu następnej dekady.
Światowa Organizacja Meteorologiczna to międzyrządowa organizacja skupiająca 192 członków z siedzibą w Genewie. Jej głównym zadaniem jest organizacja i koordynacja działań służb meteorologicznych różnych krajów, ujednolicanie metod obserwacji meteorologicznych i rozpowszechnianie prognoz pogody. Jej przedstawiciele pojawią się na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku. W ostatni piątek poprzedziły go protesty młodzieży na całym świecie, czyli Globalny Strajk Klimatyczny.
źródło: gazeta.pl
O przyczynach "spirali śmierci ludzkości" w niszczeniu Ziemi było także w ostatnim LIVESTREAM FN.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie