Dziś jest:
Czwartek, 21 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Życie na Ziemi istniało jeszcze wcześniej niż dotychczas sądzono. Naukowcy odkryli bakterię w najstarszych skamieniałościach na naszej planecie. Zgodnie podkreślają, że najnowsze odkrycie pomoże zidentyfikować ślady życia gdzieś indziej we Wszechświecie, a przede wszystkim na Marsie.
Z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature" wynika, że żywe organizmy zaczęły się rozwijać już 4,5 miliardów lat temu, czyli miliony lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Odkryto to, analizując najstarsze skamieniałości, jakie znaleziono na Ziemi. Pochodzą one z prowincji Quebec w Kanadzie.
Wcześniej za najstarsze mikroskamieniałości uznano te wydobyte w Australii Zachodniej. Ich wiek datowano na 3,4 mld lat. Z tego względu naukowcy przypuszczali, że życie na naszej planecie powstało około 3,7 mld lat temu. Jednak ostatnio naukowcy z University College London w skamieniałościach z Kanady odkryli mikroskopijne bakterie. Stały się najstarszym dowodem życia na Ziemi. Mogły istnieć w pełnych żelaza oceanach, których temperatura sięgała 60 stopni Celsjusza. Ich wiek określono na 4,3 mld lat.
- Fakt, że bakterie odkryliśmy w jednych z najstarszych formacji skalnych, sugeruje, że mamy dowód na jedną z najstarszych form życia na Ziemi - powiedział Dominic Papineau z University College London.
Odkrycie to stało się również najsilniejszym dowodem na to, że podobne organizmy mogły wcześniej rozwijać się na Marsie. 4,5 mld lat temu na Czerwonej Planecie nadal były oceany. Wtedy też Mars i Ziemia były bombardowane przez asteroidy i komety, które mogły przynieść owe cząstki życia.
- To odkrycie pomaga nam poukładać historię naszej planety i życia na niej oraz pomoże zidentyfikować ślady życia gdzieś indziej we Wszechświecie - stwierdził Papineau.
Naukowcy z University College London, którzy prowadzili badania, sądzą, że jeśli znalazłoby się podobne skamieniałości na Marsie, stałyby się one dowodem na istnienie obcego życia rozwijającego się na innej planecie.
- Ziemia i Mars na początku swojego istnienia były bardzo do siebie podobne. Z tego względu możemy sądzić, że w tym samym czasie mogło zacząć rozwijać się życie - powiedział Matthew Dodd, główny autor badań. - Jeśli zdobędziemy próbki skał z Marsa, które wiekowo będą odpowiadać tym najstarszym przebadanym na Ziemi, i nie znajdziemy dowodów na istnienie życia, wtedy możemy stwierdzić, że nasza planeta jest wyjątkowa pod tym względem, że tylko na niej mogło powstać życie - powiedział Dodd.
źródło: tvn24.pl, BBC
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie