Dziś jest:
Sobota, 23 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Elon Musk i jego zespół kilka tygodni temuu umieścił na ziemskiej orbicie kolejne 60 urządzeń kosmicznego Internetu. W sumie SpaceX ma ich teraz 120. Błyszczące urządzenia będzie można niebawem zobaczyć na niebie nad naszym krajem.
Astronomowie protestują, gdyż twierdzą, że rozbudowywana przez firmę Muska konstelacja mikrosatelitów już zaczyna zakłócać obserwacje przestrzeni kosmicznej, a trzeba tutaj podkreślić, że urządzeń jest teraz tylko 120, a docelowo ma ich być na orbicie ponad 40 tysięcy. Każdy mikrosatelita jest wyposażony w panele solarne, dzięki którym może normalnie funkcjonować. Problem w tym, że zarówno ich korpusy, jak i panele solarne, odbijają część światła słonecznego, które może oślepiać obserwatorów i przeszkodzić w obserwacjach za pomocą naziemnych teleskopów.
Dla świata astronomicznego to gigantyczny problem, ale dla fanów zjawisk kosmicznych jest to niezłą gratką. Mikrosatelity będzie można bowiem wypatrzeć na niebie, podobnie jak to ma miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Ich jasność wyniesie około 3 mag, co oznacza, że będą one widoczne gołym okiem, ale nie będą wyjątkowo jasne. Aby obserwacja się powiodła, najlepiej przeprowadzić ją z dala od sztucznego oświetlenia, gdzieś, gdzie niebo będzie wystarczająco ciemne. Elon Musk zapowiedział jednak, że zlecił swoim inżynierom, by jak najbardziej to możliwe obniżyli albedo nowych mikrosatelitów, czyli stosunek ilości promieniowania świetlnego odbitego od satelitów i skierowanego w stronę powierzchni Ziemi.
Wielu naszych czytelników widziało Starlink.
Witajcie, miejsce: Kłaj pow. Wielicki godz. obserwacji 6.03 do 6.10 Przelot około 60 !!!! obiektów z zachodu na wschód. Powyżej pułapu chmur w szyku torowym w odległościach równych między obiektami
[...]
Dzisiaj rano 5 grudnia 2019 Siedlce, godz 5,10-15 była jeszcze noc. Podszedłem do samochodu i jak zwykle spojżałem w niebo oglądając piękne gwiazdy. A było na co patrzeć, wyraźne bez chmur. Szukałem czy czegoś dziwnego na niebie nie było, zobaczyłem lecącą "gwiazdę" nie różniącą się od tych wszystkich jakie się ogląda co noc, lecący jasny punkt. Leciał praktycznie centralnie nad moją głową na wysokości jak zwykle, gdy ogląda się te latające punkciki, czyli dość wysoko. W sumie nic szczególnego, ale patrzyłem sobie na niego. Jednak po chwili zobaczyłem, że za nim pojawił się kolejny identyczny, który poruszał się idealnie po tym samym torze. Zdziwiło mnie to, a potem pojawił się kolejny i kolejny. W sumie w pewnym momencie patrzyłem na cały sznur obiektów ,które poruszały się po jednej idealnej lini i w idealnym odstępie od siebie. Naliczyłem prawie dwadzieścia takich obiektów.
Cały sznur punktów, który obejmował praktycznie pół widocznego widnokręgu. W tym spektaklu tylko przedostani punk różnił się od pozostałych bo leciały obok siebie dwa takie obiekty. Gdy to się skończyło i one odeciały patrzyłęm na niebo i pojawiły się kolejne dwa obiekty, które suneły po tej lini w takiej samej odległości od siebie jak te wcześniejsze. Tak to wyglądało, a co dziwne zastanawia mnie związek między tym co widziałem rano, a tym co myślałęm około 22 w nocy, czyli parę godzin wcześniej, że chciałbym zobaczyć ufo. Zbieg okoliczności, dziwna synchronizacja, czy ktoś słyszy co myślimy?
[...]
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie