Dziś jest:
Sobota, 23 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Asteroida Bennu jest zaliczana do groźnych obiektów niebezpiecznych dla Ziemi. Teraz naukowcy z NASA dostarczyli nowe dane dot. potencjalnego zderzenia z naszą planetą. Może nastąpić wcześniej niż się dotąd spodziewaliśmy.
Bennu 101955 to olbrzymia asteroida o średnicy 500 m i wadzie 77 miliardów ton. Obiekt jest zaliczany jako zagrażający naszej planecie. Asteroidę odkryto w 1999 roku, krąży ona po orbicie Słońca, które okrąża w ciągu 1 roku i 71 dni. Podczas tego przecina orbitę Ziemi i zbliża się do naszej planety co raz bardziej. To oczywiście doprowadziło do pytań, czy może uderzyć w naszą planetę? Jeśli by się to stało, asteroida tej wielkości mogłaby doprowadzić do śmierci 60 proc. wszystkich ludzi.
Włoscy astronomowie z Uniwersytetu w Pizie przeprowadzili obliczenia, według których Bennu do Błękitnej Planety zbliży się na rzeczywiście groźną odległość ośmiokrotnie w latach 2169-2199. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenie wyliczono na 0,037 proc. Teraz te badania zostały zweryfikowane przez astronomów z NASA, którzy twierdzą, że asteroida może uderzyć w Ziemię wcześniej, bo 25 września 2135 roku. Szansa na takie zdarzenie wynosi 1:2700.
Naukowcy badają możliwość uniknięcia katastrofy kosmicznej, nie tylko w przypadku tej asteroidy. Do programu DART, dołączyła ostatnio Europejska Agencja Kosmiczna. W jego ramach zbadane zostaną możliwości zmiany trajektorii lotu asteroid.
Bennu ma swój program kosmiczny, który jest już w trakcie realizacji. W grudniu 2018 roku w ramach misji OSIRIS-REx sonda weszła w orbitę asteroidy, a pół roku później zbliżyła się do niej na odległość 680 m.
W przyszłym roku sonda ma wylądować na powierzchni Bennu, zebrać z niej dane i próbki gruntu, a następnie wrócić na Ziemię, co planowane jest na 2023 rok. Już teraz naukowcy z NASA wiedzą, że na powierzchni asteroidy dochodzi do wybuchów. Jednym z pomysłów zneutralizowania zagrożenia ze strony Bennu, jest... pomalowanie jej specjalną farbą. W ten sposób zajdą na niej zmiany termiczne, które miałyby doprowadzić do zmiany jej trajektorii.
źródło: gazeta.pl
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie