Dziś jest:
Środa, 5 lutego 2025
Jeśli chcesz zbudować statek, nie zbieraj ludzi, by rąbali drwa i ostrzyli narzędzia, ani też nie przydzielaj robót i nie rozdawaj zadań. Naucz ludzi tęsknoty za bezkresnym morzem
Antoine de Saint-Exupery
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Naukowcy zaniepokojeni są gorącą plamą na Pacyfiku. Gorąca woda zajmuje obszar czterokrotnie większy niż powierzchnia Nowej Zelandii, w pobliżu której się znajduje. Plama zwróciła uwagę naukowców, ponieważ nastąpił tam największy wzrost temperatury, nieporównywalny do średniego ocieplenia występującego na planecie.
Gorąca plama na Oceanie Spokojnym buduje się od kilku tygodni w pobliżu Wysp Chatham należących do Nowej Zelandii. To obszar wody, której temperatura jest wyższa od przeciętnej w tej części oceanu. Jak podkreśla James Renwick, klimatolog z Uniwersytetu Victorii w Wellington: "W tym momencie, to największa łata powyżej średniego ocieplenia na planecie. Normalnie temperatura wynosi tam około 15 stopni Celsjusza, obecnie jest tam 20 stopni". W artykule The Guardian naukowiec tłumaczy, że pojawianie się cieplejszych mas wodnych w okolicach Nowej Zelandii nie jest niespotykane, jednak tak duży wzrost temperatury - o około 5 stopni - jest dużym zaskoczeniem.
Skąd wzięła się gorąca plama?
Reinwick twierdzi, że gorąca plama może mieć związek z emisją gazów cieplarnianych, ale wskazuje także na naturalne przyczyny wynikające ze zmieniającej się pogodowej dynamiki. Według niego, na pojawienie się gorącej oceanicznej plamy mógł wpłynąć brak wiatrów, które mogłyby schłodzić powierzchnię wody, w połączeniu z wysokim ciśnieniem. Jeśli woda ociepli się także głębiej, może to mieć zły wpływ na wodną faunę i florę.
Według Światowej Organizacji Meteorologicznej ostatnie dziesięciolecie było najgorętszym zarejestrowanym zarówno dla wód, jak i lądów. W związku z przyjmowaniem dwutlenku węgla z atmosfery, woda w oceanach i morzach stała się bardziej kwaśna. Wiele wskazuje także na to, że 2019 rok zostanie uznany za jeden z trzech najgorętszych w historii pomiarów.
źródło: gazeta.pl, The Guardian
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie