Dziś jest:
Środa, 16 kwietnia 2025
Jedność myśli, słowa i czynu. To jedyna droga do szczęścia.
Sathya Sai Baba
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie.
Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Nowy koronawirus może z nami zostać na zawsze jako sezonowy patogen - obawiają się eksperci. Prawdopodobnie nie zniknie bez szczepionki. Będzie nam towarzyszył i powracał wraz z każdym sezonem jesienno-zimowym. Podobnie jak grypa, przeziębienie i inne infekcje dróg oddechowych. Niestety, najprawdopodobnie będzie także mutował - prognozują epidemiolodzy.
Wielu lekarzy i epidemiologów z nadzieją patrzy na nadchodzącą wiosnę. Wyższe temperatury nie służą koronawirusom. Otoczka, czyli podobna do żelu substancja, w której chroni się wirus, staje się coraz bardziej nietrwała wraz ze wzrastająca temperaturą. Zatem im cieplej, tym wirus krócej jest w stanie przetrwać w powietrzu i tym trudniej jest mu przenieść się na kolejne osoby - twierdzą eksperci. Podobnie zresztą dzieje się z wirusami grypy, które latem atakują z rzadka i dają ludziom czas na stworzenie szczepionki na nowy sezon.
Ekspert ds. chorób zakaźnych w Johns Hopkins Centre for Health Security, Amesh Adalja powiedział reporterowi Bussines Insider:
- Wirus SARS-CoV-2 pobędzie z nami jeszcze jakiś czas. Ma charakter endemiczny i nie zniknie bez szczepionki. Widzimy, że nigdzie się nie wybiera. Zmniejszeniu ulegnie tylko częstotliwość zakażeń, co da nam czas na stworzenie szczepionki.
Koronawirus najprawdopodobniej będzie powracał z każdą jesienią - piszą eksperci. W dodatku pory roku są inne na północnej, a inne na południowej półkuli, dlatego nadal na którymś kontynencie będzie miał dobre warunki do przetrwania. Istnieją ponadto kraje, które nie mają tak wyraźnych pór roku. U nich nowy koronawirus będzie się dobrze czuł przez cały rok - uważają eksperci.
- Mamy nadzieję, że nadchodząca wiosna spowoduje, że koronawirus nieco ustąpi. Nie możemy jednak być tego pewni - stwierdził w wypowiedzi dla CNN specjalista ds. chorób zakaźnych William Schaffer z Uniwersytetu Vanderbilt.
- Wiemy, że niewiele wiemy o nowym koronawirusie - przyznają naukowcy
Już cztery inne koronawirusy krążą wśród ludzi i to od dawna, wirus SARS-CoV-2 jest piąty. Powodują sezonowe infekcje dróg oddechowych, czasami kończące się zapaleniem płuc i większość ludzi styka się z nimi wiele razy w ciągu życia. Wywołują na przykład banalne przeziębienie. Ale dlaczego niektóre wirusy wykazują aktywność tylko w określonych porach roku, nie jest dla naukowców jasne. Może mieć to coś wspólnego z wilgotnością powietrza, jak podejrzewa prof. Schaffer, ale niekoniecznie wyczerpuje to temat.
Amerykańscy specjaliści od chorób zakaźnych powiedzieli niedawno reporterowi CNN, że ich zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o tym, co będzie się dalej działo z nowym koronawirusem, ponieważ nie mamy wystarczającej wiedzy na jego temat.
Profesor epidemiologii Marc Lipsitch z Harvardu jest przekonany, że nowego koronawirusa ostatecznie nie da się zatrzymać.
Epidemiolog przewiduje, że w nadchodzącym roku około 40-70 procent ludzi na świecie zostanie zainfekowanych nowym koronawirusem i wielu z nich zachoruje na COVID-19, a jego kolega profesor Christian Dorsten (szef wirologii w 'Charité')
przewiduje 60-70 procent.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
Teleskop Webba sfotografował UFO?
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie