Dziś jest:
Piątek, 18 kwietnia 2025
Jedność myśli, słowa i czynu. To jedyna droga do szczęścia.
Sathya Sai Baba
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie.
Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Pojawianie się nowych chorób odzwierzęcych, takich jak COVID-19, to efekt dużego zapotrzebowania na białko zwierzęce, niszczenia natury oraz zmian klimatu. Eksperci ONZ wzywają w opublikowanym właśnie raporcie, do ochrony środowiska naturalnego. W przeciwnym razie zapłacimy ogromną cenę.
Choroby odzwierzęce zabijają rocznie dwa miliony ludzi
W krajach o niskim i średnim dochodzie każdego roku dwa miliony ludzi umiera z powodu nieleczonych lub zaniedbanych chorób endemicznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak wąglik, gruźlica bydła i wścieklizna - podaje raport ONZ. Jest wiele społeczności, które są zależne od gospodarki opartej na zwierzętach gospodarskich i które żyją blisko dzikiej przyrody. Tam choroby odzwierzęce stanowią prawdziwy problem.
ONZ opublikowała właśnie raport, który otrzymał znaczący tytuł "Zapobieganie następnej pandemii: choroby odzwierzęce. Jak przerwać łańcuch przenoszenia".
- W ciągu ostatnich 50 lat produkcja mięsa wzrosła o 260 procent - ocenia ONZ. Powodem jest zapotrzebowanie na białko zwierzęce, co jednocześnie oznacza, że coraz więcej przestrzeni przeznaczane jest na hodowlę bydła i związane z nią uprawy. Intensyfikacja rolnictwa i rozbudowa infrastruktury powodują, że przejmujemy coraz więcej przestrzeni, którą wcześniej "użytkowały" dzikie zwierzęta. Wchodzimy na ich terytoria i tam natykamy się na nowe dla nas organizmy, w tym drobnoustroje.
- Tamy, nawadnianie, wielkie gospodarstwa produkcyjne powiązane są z jedną czwartą zakaźnych chorób, nękających ludzi - czytamy w raporcie ONZ. Dla transportu, w tym transportu żywności, a także podróży, nie ma już granic. A zmiany klimatyczne przyczyniają się dodatkowo do rozprzestrzeniania się patogenów na nowe terytoria.
Liczba chorób odzwierzęcych będzie rosła - ostrzega ONZ
Prawie 60 procent znanych chorób zakaźnych atakujących ludzi i 75 procent wszystkich nowo pojawiających się, to choroby odzwierzęce. Choroby, które przeskoczyły ze zwierząt na ludzi, to między innymi Ebola, wirus Zachodniego Nilu, SARS i SARS-CoV-2, HIV, wirus Zika i inne. Choroby niezwykle śmiertelne i trudne do zwalczenia. Ale one nie wzięły się znikąd - przypominają eksperci ONZ. Są wynikiem degradacji naturalnego środowiska, przekształcania gruntów, eksploatacji dzikiej przyrody, nadmiernego eksploatowania zasobów naturalnych oraz zmian klimatu.
- W ostatnim stuleciu byliśmy świadkami co najmniej sześciu poważnych epidemii spowodowanych przez wirusy. W ciągu ostatnich dwóch dekad przed epidemią COVID-19, choroby odzwierzęce spowodowały szkody ekonomiczne w wysokości 100 mld dolarów- mówi Inger Andersen, podsekretarz generalny i dyrektor wykonawczy Programu Ochrony Środowiska ONZ.
Aby zapobiec przyszłym epidemiom, musimy bardziej skupić się na ochronie naszego środowiska naturalnego. W przeciwnym przypadku zapłacimy ogromną cenę. To będą miliony chorych i ogromne koszty ponoszone przez społeczeństwo. COVID-19 w czasie najbliższych dwóch lat może kosztować światową gospodarkę aż 9 miliardów dolarów.
ONZ zachęca do rozszerzenia badań naukowych na choroby odzwierzęce, a także do regulacji i monitorowania tradycyjnych rynków żywności, do legalnego handlu dzikimi zwierzętami, do nowego podejścia do hodowli zwierząt i radykalnego przekształcenia systemów produkcji i dystrybucji żywności.
Źródła: BBC.com, UN Environment Programme
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
Teleskop Webba sfotografował UFO?
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie