Dziś jest:
Poniedziałek, 27 stycznia 2025
Jeśli chcesz zbudować statek, nie zbieraj ludzi, by rąbali drwa i ostrzyli narzędzia, ani też nie przydzielaj robót i nie rozdawaj zadań. Naucz ludzi tęsknoty za bezkresnym morzem
Antoine de Saint-Exupery
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Odkryto jedną z tajemnic Stonehenge. Wiadomo, skąd pozyskano skały. Pomogła próbka z 1958 roku, której użyto do identyfikacji miejsca kamieniołomu, gdzie były skały użyte do kręgu.
Megalityczne kręgi z okresu brązu i neolitu w Wielkiej Brytanii były miejscem kultu lokalnej społeczności. Niemal ze stuprocentową pewnością wiemy, że obrządki przy Stonehenge dotyczyły Słońca i Księżyca. Do dzisiaj jednak naukowcy głowią się, jak cywilizacji, która nie powinna była dysponować odpowiednimi do tego narzędziami, udało się przetransportować i ustawić tak wielkie głazy.
Ostatnie odkrycie wykopów w okolicy Stonehenge udowodniło jednak, że ówczesne społeczeństwo było bardziej zaawansowane, niż mogło nam się dotąd wydawać. Ich system wierzeń był złożony, a matematyka na tyle rozwinięta, by potrafili liczyć i wznosić monumentalne budowle. Po dekadach badań, udało się też wreszcie zlokalizować, skąd wzięto głazy na budowę Stonehenge.
Kamienie ze Stonehenge pochodzą z pobliskiego lasu
W zeszłym roku swoją teorię dot. transportu głazów ze Stonehenge wysunęła Dr Lisa-Marie Shillito, archeolożka z Uniwersytetu w Newcastle. Jej zdaniem, kamienie miały być transportowane dzięki świńskiemu tłuszczowi z Marlborough Drawn. Łojem mogły być smarowane sanie, którymi po balach ciągnięto głazy.
Na pobliską lokalizację wskazują teraz naukowcy z University of Birmingham, których pracami kierował David Nash - informuje "The Guardian". Zdaniem ekspertów, 50 z 52 sarsenów pochodzi z West Wood, słynącego ze swoich hiacyntów, które upiększają fioletowym kolorem cały las. Takie wnioski udało się wciągnąć dzięki analizie porównawczej próbki, którą zabrała jedna z osób prowadząca prace przy Stonehenge w 1958 roku. Próbkę do naukowców zwrócił dopiero w zeszłym roku Robert Phillips, 89-latek, który brał udział w pracach w latach 50. To umożliwiło zestawienie jej ze skałami z regionu i odkrycie, skąd pozyskano głazy.
West Wood od Stohenge oddalone jest o 25 km. Transport tak ogromnych głazów, na takiej trasie, musiał być wyjątkowo wymagającym, ale zaplanowanym przedsięwzięciem - podkreśla Nash. Dodaje, że ciężko mu wyobrazić sobie skalę tych działań. Wcześniej udało się zidentyfikować mniejsze niebieskie kamienie, które pochodzą z Pembrokeshire, 250 km od Stonehenge. Ich transport jednak nie był aż tak trudny. Naukowcy podejrzewają, że sarseny sprowadzono z West Wood właśnie ze względu na ich dogodną lokalizację.
Pozostaje jeszcze pytanie, co z pozostałymi dwoma sarsenami, które pochodzą z innego regionu. Jedną z możliwości jest to, że w Stonehenge umieściła je inna społeczność budowniczych, która wybrała materiał z innego regionu.
źródło: gazeta.pl
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie