Dziś jest:
Środa, 5 lutego 2025
Jeśli chcesz zbudować statek, nie zbieraj ludzi, by rąbali drwa i ostrzyli narzędzia, ani też nie przydzielaj robót i nie rozdawaj zadań. Naucz ludzi tęsknoty za bezkresnym morzem
Antoine de Saint-Exupery
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
iędzynarodowy Fundusz Walutowy proponuje zwiększenie populacji wielorybów, co ma pomóc ograniczyć zawartość w atmosferze szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla – informuje "Rzeczpospolita".
Eksperci tej instytucji argumentują, że w przeciwieństwie do drzew, które są w stanie absorbować rocznie maksymalnie 20 kg CO2, pojedynczy wieloryb przerabia w trakcie swojego życia 33 ton tego gazu. Jeśli więc chodzi o absorpcję dwutlenku węgla, takie zwierze odpowiada – według wyliczeń MFW – 1000 drzewom.
MFW chce zakazu polowań na wieloryby
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wieloryby – wydalając żelazo i azot – pobudzają też rozwój fitoplanktonu, czyli mikroskopijnych organizmów, który ratuje naszą planetę, gdyż jest odpowiedzialny za wytwarzanie prawie 50 proc. tlenu. Plankton przerabia również 40 proc. światowej emisji dwutlenku węgla, co odpowiada pracy 1,7 bilionów drzew – wskazuje dziennik.
Niegdyś wielorybów było w oceanach 4 miliony. Obecnie szacuje się ich liczbę na 1,3 miliony. MFW proponuje zawieszenie polowań na wieloryby, a zwłaszcza na te duże, jak płetwale błękitne, które w swoich 150-tonowych organizmach absorbują najwięcej CO2 – czytamy w gazecie.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie