Dziś jest:
Sobota, 23 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Musk połączył mózg z komputerem. Zaczipowany makak kontroluje kursor w grze tylko za pomocą myśli. Firma Elona Muska Neuralink udostępniła wideo z udanego eksperymentu na ssaku naczelnym. Spełnia się wizja twórców science fiction. Makak też wygląda na zadowolonego.
Trwające blisko 3,5 minut nagranie pokazuje makaka o imieniu Pager, który najpierw za pomocą joysticka porusza kursorem po ekranie, grając w prostą grę i jednocześnie sącząc bananowe smoothie (to nagroda za naukę obsługi joysticka).
Lektor tłumaczy widzom, że Pager ma podłączone do obu półkul mózgu dwa chipy komputerowe, które bezprzewodowo wysyłają do komputera Neuralinku informacje o aktywności małpich neuronów podczas poruszania joystickiem (czerpią je dzięki przeszło dwóm tysiącom elektrod zanurzonym w korze ruchowej Pagera). Dzięki temu naukowcy i inżynierowie byli w stanie zmapować aktywność neuromotoryczną małpiego układu nerwowego i zakodować ją w programie do zdalnej kontroli kursora na ekranie.
W kolejnej części filmiku Pager nadal manipuluje joystickiem (ciągle ssąc bananowe smoothie), a przez to porusza kursorem, ale widzimy, że joystick jest odłączony od komputera.
Potem daje sobie świetnie radę już bez atrapy, grając w komputerowego ping-ponga (kto nie uwielbiał tej gry wideo w latach 80., niech pierwszy rzuci kamieniem!).
Według Elona Muska, który pochwalił się osiągnięciem swoich pracowników na Twitterze, technologia Neuralinku pomoże kiedyś osobom sparaliżowanym.
Żeby ogromne nakłady na tak zaawansowane i skomplikowane badania się zwróciły i przyniosły zysk - a to przecież dopiero ich faza niemowlęca - technologia Neuralinku musi trafić pod strzechy.
Twórcy science fiction już dawno przewidzieli zresztą świat, w którym ludzie będą podłączać się do świata wirtualnego za pomocą bezpośrednich interfejsów komputer - mózg (klawiatura, myszka, joystick - za jakiś czas to mogą być narzędzia z epoki kamienia łupanego). M.in. taką wizję zaprezentował w "Czarnych oceanach" i rozwinął w "Perfekcyjnej niedoskonałości" Jacek Dukaj. Trudno też nie wspomnieć "Matrixa", jednego z najlepszych filmów końcówki lat 90.
Wejście bezpośrednio umysłem do świata wirtualnego pozwoliłoby go odebrać wszystkimi zmysłami.
A może moglibyśmy też zyskać nowe zmysły, tak jak brytyjski uczony prof. Kevin Warwick, który uchodzi za jednego z pierwszych cyborgów świata. Z komputerem zgrał się za pomocą chipa i 100 elektrod podłączonych nie bezpośrednio do mózgu, ale do nerwu w przedramieniu. Dzięki temu podłączył sobie do układu nerwowego m.in. sonar i nauczył się za jego pomocą oceniać odległość.
Neuralink powstał dopiero w 2017 r.
W ub. roku firma Muska pokazała światu świnię, której bezpiecznie podłączono do mózgu chip komputerowy. Teraz przyszła pora na pochwalenie się pierwszym zaczipowanym ssakiem naczelnym. Ludzie chętni do roli królika doświadczalnego Elona Muska też na pewno się znajdą.
źródło: gazeta.pl, BBC, CNN
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie