Dziś jest:
Poniedziałek, 25 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
W RPA zidentyfikowano nowy wariant SARS-CoV-2. Od wirusa z Wuhan dzieli go nawet 59 mutacji. W Republice Południowej Afryki zidentyfikowano nowy, potencjalnie niebezpieczny wariant koronawirusa, opisywany jako C.1.2 - wynika z badań południowoafrykańskich naukowców. Spośród wszystkich opisanych wariantów, C.1.2 jest najbardziej zmutowany w stosunku do SARS-CoV-2 z Wuhan.
Nowy wariant został po raz pierwszy wykryty w maju 2021 r. i pochodzi od odmiany opisywanej jako C.1 (która była dominującym wariantem podczas pierwszej fali epidemii w RPA), ale znacząco się od niej różni.
W RPA zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa. Może być bardziej odporny na szczepionki
Udział C.1.2 w ogólnej liczbie infekcji koronawirusem w RPA systematycznie się zwiększa, w maju wykrywano go w 0,2 proc. próbek, w lipcu - w 2 proc. W przeszłości podobnie zwiększał się udział wariantów Beta i Delta - zauważają naukowcy.
Oprócz RPA, zakażenia C.1.2 stwierdzono też w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, Chinach, Nowej Zelandii, Demokratycznej Republice Konga i na Mauritiusie.
C.1.2 charakteryzuje się dużą liczbą mutacji, w tym tymi, które są obecne również w wariantach już uznanych za alarmowe (Variants of Concern, VoC), jak Alfa, Beta czy Gamma. Naukowcy przewidują, że przez połączenie tych mutacji C.1.2 może być bardziej zaraźliwy i trudniejszy do zwalczania przez obecne szczepionki.
Nowy wariant składa się z większej liczby mutacji niż wszystkie opisane dotychczas budzące zaniepokojenie odmiany koronawirusa. Od oryginalnego wirusa SARS-CoV-2 znanego jako Wuhan-Hu-1 dzieli go od 44 do 59 mutacji - informują południowoafrykańscy naukowcy.
Streszczenie niezrecenzowanego jeszcze badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych RPA (NICD) oraz KwaZulu-Natal Research and Innovation Sequencing Platform zostało opublikowane w zeszłym tygodniu na portalu medRxiv.
PAP, autorzy: adj/tebe/
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie