Dziś jest:
Piątek, 22 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Internauci nie wierzą w wybuch wulkanu Cumbre Vieja. "To jest spisek" - piszą w mediach społecznościowych na stronach dotyczących spisków. Ich zdaniem wybuch wulkanu jest sfingowany "przez określone siły". Najciekawszą grupą są ludzi w ogóle negujący, że doszło do erupcji. Ich zdaniem wulkan jest martwy i żadna lawa nie wypływa. W mediach są 'sfingowane zdjęcia' wykonane w programach graficznych.
Wybuch wulkanu Cumbre Vieja w ubiegłą niedzielę na wyspie La Palma (Wyspy Kanaryjskie) ma swoich „negacjonistow” w hiszpańskich sieciach społecznościowych. Twierdzą, że erupcja wulkaniczna nie jest przypadkowa, ale została celowo sprowokowana. „To jest spisek - uważają. - Chodzi o odwrócenie uwagi ludzi od niebezpiecznych szczepionek”.
Hiszpania. „Negacjonistów wulkanu” jeszcze nie jest wielu, ale wywołują silne emocje i reakcje w sieciach społecznościowych. Uważają, że erupcja wulkanu, która spowodowała konieczność ewakuowania ponad 6 tys. osób i wyrządziła poważne szkody materialne, to wynik makiawelicznego planu. Inni wręcz negują, że w ogóle doszło do wybuchu.
„Erupcję można sprowokować przez satelity z kamerami wyposażonymi w lustrzane obiektywy teleskopu, ogniskując je na kratery wulkaniczne” - twierdzą.
„Jeżeli przyjrzycie się zdjęciom i nagraniom video zobaczycie, że lawa wylewa się ze zbocza wulkanu, a nie z jego wierzchołka, skąd, jak się wydaje, powinna wypływać. To bardzo dziwne, ta erupcja nie jest naturalnego pochodzenia - pisze jedna z negocjanistek na Twitterze.
Hiszpania. Pojawili się "negacjoniści" wybuchu wulkanu
Tymczasem erupcja wulkanu Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, a nie centralnego (z krateru), tzn. materiał wulkaniczny wydobywa się wzdłuż podłużnych szczelin z wieloma otworami, przez które wypływa lawa.
Inni negacjoniści zapewniają, że „erupcje wulkanu sprowokowano, żebyśmy zapomnieli, że prąd jest coraz droższy”.
„Vacuna (hiszp. szczepionka) i volcan (hiszp. wulkan), oba słowa zaczynają się na literę „V” - przypadek? Nie sądzę - napisał użytkownik Twittera, odnosząc się do negacjonistów szczepionkowych.
„Ignorancja staje się wartością społeczną, a nawet przybiera pozy wyższości moralnej - powiedziała kanadyjska naukowiec mieszkająca w Barcelonie, Catherine L”Ecuyer, podczas wywiadu w ub. sobotę dla „El Mundo”. - W modzie jest antyintelektualizm”.
Tymczasem na wyspę przyjeżdżają tłumy turystów, aby obserwować ściekające po zboczach strumienie lawy.
Minister ds. przemysłu, handlu i turystyki, Reyes Maroto, zachęca turystów do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma, gdzie doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. "Cieszmy się tym, co dała nam natura" – powiedziała, dodając, że turyści mogą bez obaw przyjeżdżać na wyspę. Słowa hiszpańskiej minister wywołały oburzenie. Została oskarżona, że wykorzystuje tragedię do pomocy dla lokalnej turystyki.
żródło: PAP
Toksyczna chmura zmierza do Europy. Wyznaczono "strefę wykluczenia"
Od kilku dni trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich wyspie La Palma. Szkody powoduje nie tylko lawa, która niszczy domy. Wulkan emituje do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń, które zaczynają przemieszczać się ku Europie. Może to mieć poważne konsekwencje.
Obecny bilans erupcji wulkanu na La Palmie to ponad 300 zniszczonych domów i 150 hektarów ziemi przykrytych przez lawę, której nie można zatrzymać. W trybie pilnym ewakuowanych zostało 6 tys. mieszkańców, dla których władze przygotowały tymczasowe schronienia. Nie ma informacji o tym, aby ktoś ucierpiał bądź zginął w wyniku tych wydarzeń. Naukowcy obawiają się teraz najbardziej toksycznej chmury, która powstała w wyniku wybuchu i tego, co się stanie, gdy lawa dotrze do oceanu.
Cumbre Vieja emituje do atmosfery duże ilości popiołów, dwutlenku węgla i nawet do 12 tys. ton dwutlenku siarki dziennie. Są one bardzo groźne przede wszystkim w kontakcie z wodą w chmurach, gdyż powodują wówczas tzw. kwaśne deszcze. Niosą one ze sobą szereg groźnych skutków, od skażenia wody i gleby po uszkodzenia fauny i flory. Takie opady mają też wpływ na budynki. Kwaśny deszcz jest bowiem w stanie rozpuszczać cement i wapno. Toksyczna chmura obejmuje coraz większy obszar i dziś dotarła już nad cały Półwysep Iberyjski i przemieszcza się dalej, ku Francji. Niewykluczone, że dotrze również do Polski.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie