Dziś jest:
Czwartek, 21 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Nowy, radioaktywny pierwiastek - Ununpentium (Uup) - prawdopodobnie już wkrótce znajdzie się w układzie okresowym pierwiastków. W końcu naukowcom udało się potwierdzić, że ten nietrwały izotop faktycznie istnieje.
Szwedzcy naukowcy mają solidne dowody na istnienie pierwiastka zawierającego w swoim jądrze atomowym 115 protonów. Po raz pierwszy pierwiastek ten otrzymali Rosjanie ponad 9 lat temu, ale pojedyncze doniesienie nie wystarczyło, aby włączyć pierwiastek do układu okresowego. Aby na stałe zagościł w „tablicy Mendelejewa” niezależne zespołu naukowców starały się potwierdzić jego istnienie. Nie było to wcale proste, ponieważ te sztuczne pierwiastki otrzymuje się na drodze rozpadu większych atomów lub syntezy mniejszych.
Odkrycie Ununpentium polegało na zbombardowaniu atomów ameryku atomami wapnia. Odbyło się to w Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji z wykorzystaniem tzw. cyklotronu – urządzenia służącego do rozpędzania cząstek. Podczas kolizji nastąpił rozpad ameryku i powstały nowe atomy – wśród nich także i te, które w swoich jądrach zawierały 115 protonów. Naukowcy zauważyli jednak zaledwie 4 atomy nowego pierwiastka. Jest on na dodatek wysoce nietrwały. Po sekundzie ulega całkowitemu rozpadowi.
Doświadczenie powtórzono w zakładzie Instytutu Badań Ciężkich Jonów w Niemczech. Dotychczas pracujący w nim naukowcy odkryli już sześć innych pierwiastków. Wyniki obserwacji szwedzkiego zespołu, którym kierował Dirk Rudolph, fizyk jądrowy z Uniwersytetu Lund, opublikowano w Physical Review Letters 27 sierpnia 2013 roku.
To jednak nie koniec procedury włączania nowego pierwiastka do układu okresowego. W najbliższym czasie badania Szwedów i Rosjan zweryfikuje niezależny, międzynarodowy komitet fizyków i chemików, który zdecyduje, czy należy prowadzić dalsze badania potwierdzające istnienie pierwiastka 115, czy też można już go umieścić w odpowiednim miejscu układu okresowego.
"Odkrycie Ununpentium polegało na zbombardowaniu atomów ameryku atomami wapnia. Odbyło się to w Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji z wykorzystaniem tzw. cyklotronu – urządzenia służącego do rozpędzania cząstek. Podczas kolizji nastąpił rozpad ameryku i powstały nowe atomy – wśród nich także i te, które w swoich jądrach zawierały 115 protonów. Naukowcy zauważyli jednak zaledwie 4 atomy nowego pierwiastka. Jest on na dodatek wysoce nietrwały. Po sekundzie ulega całkowitemu rozpadowi.
Doświadczenie powtórzono w zakładzie Instytutu Badań Ciężkich Jonów w Niemczech. Dotychczas pracujący w nim naukowcy odkryli już sześć innych pierwiastków. Wyniki obserwacji szwedzkiego zespołu, którym kierował Dirk Rudolph, fizyk jądrowy z Uniwersytetu Lund, opublikowano w Physical Review Letters 27 sierpnia 2013 roku.
To jednak nie koniec procedury włączania nowego pierwiastka do układu okresowego. W najbliższym czasie badania Szwedów i Rosjan zweryfikuje niezależny, międzynarodowy komitet fizyków i chemików, który zdecyduje, czy należy prowadzić dalsze badania potwierdzające istnienie pierwiastka 115, czy też można już go umieścić w odpowiednim miejscu układu okresowego."
Z naszego punktu widzenia warto tylko przypomnieć, że to właśnie niezwykłe właściwości tego pierwiastka mają sprawiać, że można nim zakrzywiać czasoprzestrzeń. Według relacji osób uczestniczących w CEIII z UFO na pytanie: "jak wygląda napęd tego pojazdu, że tak się unosi w przestrzeni?" czasami padała odpowiedź, że jest to możliwe dzięki pierwiastkom nieodkrytym przez ziemską naukę, w tym właśnie tym o masie atomowej 115.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie