Dziś jest:
Piątek, 22 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Aż jedna trzecia wszystkich owadów jest zagrożona całkowitym wyginięciem. Może się to stać w ciągu nawet najbliższych 20 lat. W piśmie "Biological Conservation" ukazał się raport australijskich oraz chińskich naukowców, którzy przejrzeli aż 73 badania z ostatnich 40 lat poświęcone owadom. Większość z nich dotyczyła gatunków zamieszkujących Europę oraz Amerykę Północną, ponieważ dotychczas to one były najlepiej badane.
Wnioski, jakie wysnuli badacze, są przerażające. Liczba wszystkich owadów na świecie drastycznie spada - rocznie aż o 2,5 proc., czyli osiem razy szybciej, niż ma to miejsce w przypadku gadów, ptaków i ssaków. Aż 40 proc. gatunków może zniknąć w kilku najbliższych dekadach. Badacze zwracają uwagę na to, że w przeszłości niepokojono się głównie wymieraniem kręgowców, natomiast na owady zaczęto zwracać uwagę stosunkowo niedawno.
Paradoksalnie to jednak owady są najważniejszą grupą zwierząt na naszej planecie. Chociaż od czasu do czasu potrafią nam nieźle uprzykrzyć życie, to właśnie od nich zależy istnienie wielu ekosystemów. Owadami są główni zapylacze roślin czy gatunki rozkładające martwą materię organiczną.
Nie można też zapominać, że owady stanowią podstawowe źródło pożywienia wielu kręgowców (i kto wie, czy w przyszłości nie staną się alternatywnym pożywieniem dla ludzi). Nie ma się więc co dziwić autorom raportu, którzy obawiają się, że zniknięcie wielu gatunków owadów może doprowadzić do gigantycznej katastrofy ekologicznej, a jej skutki będą odczuwalne dla nas wszystkich.
Najbardziej narażone na wyginięcie są motyle. Każdego roku spadek ich liczebności obserwują nie tylko badacze, ale również miłośnicy przyrody. Nie chodzi przy tym o jakieś szczególnie rzadkie gatunki, ale nawet i o te pospolite, znane z naszych ogródków.
W niektórych krajach Europy, takich jak Wielka Brytania czy Holandia, coraz rzadziej spotyka się nawet latolistka cytrynka (Gonepteryx rhamni) czy rusałkę pawik (Aglais io), które u nas w Polsce wciąż są pospolite.
źródło: gazeta.pl
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie