Dziś jest:
Piątek, 24 stycznia 2025
Jeśli chcesz zbudować statek, nie zbieraj ludzi, by rąbali drwa i ostrzyli narzędzia, ani też nie przydzielaj robót i nie rozdawaj zadań. Naucz ludzi tęsknoty za bezkresnym morzem
Antoine de Saint-Exupery
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
W Azji przestraszono się pandemii. Mieszkańcy kilku krajów chcą zakazu handlu dzikimi zwierzętami. Z najnowszych badań WWF wynika, że coraz większa liczba mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej popiera zakaz handlu dzikimi zwierzętami. Wpływ na to może mieć wysokie zaniepokojenie pandemią koronawirusa, która zasięgiem objęła już cały świat.
/targ mięsem dzikich zwierząt w Wuhan, Chiny)
Jak czytamy na stronie WWF, 93 procent mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej i Hongkongu popiera pomysł zamknięcia nielegalnych i nieuregulowanych rynków, na których prowadzony jest handel dzikimi zwierzętami. Ankieta została przeprowadzona w marcu wśród 5000 respondentów z Hongkongu, Japonii, Mjanmy, Tajlandii i Wietnamu.
WHO potwierdziła, że pandemia SARS-CoV-2, podobnie jak epidemie SARS, MERS i Ebola ma pochodzenie odzwierzęce. W związku z tym WWF postanowiła sprawdzić, czy koronawirus zmienił stosunek mieszkańców Azji do handlu dzikimi zwierzętami. Pandemią koronawirusa poważnie lub bardzo poważnie zaniepokojonych jest aż 82 procent badanych. 9 proc. ankietowanych przyznało, że znają kogoś lub sami kupili mięso dzikich zwierząt na takich targach w ciągu ostatni 12 miesięcy. Aż 84 proc. przyznaje jednak, że jest mało prawdopodobne, by po ostatniej pandemii w przyszłości sięgnęli jeszcze po takie produkty.
Chiny już 24 lutego wprowadziły całkowity zakaz polowania, handlu, transportu i jedzenia dzikich zwierząt, który obowiązuje na terenie kraju. Nad podobną dyrektywą pracuje też rząd Wietnamu. - Inne rządy azjatyckie muszą także podążać tą drogą, zamykając swoje rynki handlu dziką przyrodą o wysokim ryzyku i kończąc ten handel raz na zawsze, aby uratować życie i pomóc zapobiec powtórzeniu się zakłóceń społecznych i gospodarczych, których doświadczamy dzisiaj na całym świecie - powiedział dyrektor regionalny programu Azji i Pacyfiku WWF Christy Williams. Ankieta WWF jest pierwszym badaniem publicznym na temat związku między pandemią COVID-19, a handlem dziką przyrodą, która została przeprowadzona w Azji.
- Ludzie są głęboko zaniepokojeni i wyrażają chęć wsparcia swoich rządów w podejmowaniu działań zapobiegających potencjalnym przyszłym globalnym kryzysom zdrowotnym pochodzącym z rynków handlu dziką fauną i florą. Czas połączyć kropki między handlem dziką przyrodą, degradacją środowiska i zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Podjęcie działań zarówno w stosunku do ludzi, jak i wielu gatunków dzikich zwierząt zagrożonych konsumpcją i handlem, ma zasadnicze znaczenie dla naszego przetrwania - dodaje z kolei dyrektor generalny WWF International Marco Lambertini.
Tego typu informacje pokazują, że pandemia koronawirusa ma charakter karmiczny. To oznacza, że to wydarzenie ma szansę doprowadzić do przebudzenia ludzkości.
Koronawirus w Stanach Zjednoczonych. Naczelny lekarz USA pokazuje jak w 40 sekund zrobić maseczkę z koszulki
Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych dr Jerome Adams zademonstrował, jak w zaledwie 40 sekund zrobić maskę na twarz, która może chronić przed zakażeniem koronawirusem. Lekarz zaleca noszenie ich w miejscach publicznych, gdzie nie zawsze da się utrzymać bezpieczny dystans dwóch metrów od kolejnej osoby.
Jak podaje ABC News 4 maseczka na twarz zaprezentowana przez Jerome Adamsa może być wykonana z materiałów, które można znaleźć w naszym domu. Może to być szalik, chusta, ręcznik lub koszulka. Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych na nagraniu zamieszczonym na serwisie YouTube pokazał, jak wykonać maseczkę.
Naczelny lekarz USA pokazuje, jak w 40 sekund zrobić maseczkę - wystarczy koszulka i dwie gumki
Najpierw musimy wyciąć większy prostokąt materiału, który składamy do połowy od jego dolnej części oraz do połowy z jego górnej części. Następnie po raz kolejny zaginamy dolny i górny brzeg koszulki do środka. Później należy wziąć dwie gumki recepturki i umieścić je przy końcach złożonej tkaniny. Wystające końcówki ponownie składamy do środka, a następnie przykładamy maskę do twarzy.
Wcześniej dr Jerome Adams apelował do mieszkańców Stanów Zjednoczonych, by przestali kupować i nosić maseczki. Anestezjolog na początku marca mówił, że nie chronią one przed zakażeniem koronawirusem, a nawet mogą zwiększyć ryzyko infekcji.
- Z ostatnich badań wiemy, że znaczna część osób zakażonych koronawirusem jest bezobjawowa, a część osób może zakażać wirusem jeszcze zanim rozwiną się u nich objawy infekcji - dodaje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wyjaśniając powód zmiany zaleceń.
CDC kontynuuje badania dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa w społeczeństwie. W świetle dotychczasowych ustaleń amerykańska jednostka badawcza zaleca zakrywanie twarzy maseczkami w miejscach publicznych oraz w miejscach, gdzie trudno utrzymać zalecany dystans np. w sklepach czy aptekach.
"Bardzo ważne jest podkreślenie, że utrzymywanie dwumetrowego dystansu społecznego jest istotnym krokiem w spowolnieniu rozprzestrzeniania się wirusa. CDC dodatkowo zaleca stosowanie prostych, materiałowych maseczek na twarz. Dzięki temu osoby, które jeszcze nie mają objawów zakażenia, nie będą rozprzestrzeniały koronawirusa na inne osoby. Zalecane jest tworzenie własnych materiałowych maseczek na twarz, ponieważ maski chirurgiczne czy z filtrami N-95 są na wyczerpaniu, a muszą być dostarczone przede wszystkim pracownikom służby zdrowia" - napisano w komunikacie na stronie CDC.
źródło: gazeta.pl
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie