Łamana Piramida Snofru to piramida w Dahszur w Egipcie, wybudowana przez władcę starożytnego Egiptu Snofru z IV dynastii. W czasach Snofru nazywana była „Ta-z-południa-która-jawi-się-błyszczącą”. Jest jedyną znaną piramidą łamaną oraz jedyną, której ściany nadal zawierają na większości powierzchni licówkę.
Długość boku tej piramidy wynosi 188,6 m,a wysokość – 101,1 m.
Piramida Łamana:
1) Wejście północne
2) Dolna komora
3) Górna komora
4) Wejście zachodnie
5) Piramida satelitarna
6) Świątynia grobowa
7) Aleja procesyjna (rampa)
Jej cechą charakterystyczną jest zmiana kąta nachylenia ścian bocznych mniej więcej w połowie wysokości z 54°31′ na 43°21′. Układ warstw jest niemal dokładnie poziomy, a spoiny licówki idealnie przylegające. Dolna część lica układana jest z bloków umieszczonych ukośnie, opadających w stronę środka piramidy, natomiast lico części górnej – po zmianie kąta nachylenia ścian – ułożone jest z bloków umieszczonych poziomo.
Ciekawą jej cechą jest jej „dwoistość”. Posiada dwa wejścia i dwa kąty nachylenia boków, zaś dwa korytarze prowadzą do dwóch zespołów pomieszczeń i dwóch komór grobowych. Jedno wejście znajduje się na środku północnego boku na wysokości 12 m, drugie – na zachodniej ścianie na wysokości 33,5 m.
W ostatnim czasie poznaliśmy część tajemnic jednego z najbardziej zagadkowych obiektów Egiptu, tak zwanej Łamanej Piramidy Snofru. Znajduje się ona 40 kilometrów na południe od Kairu i mierzy 105 metrów. Jest jedną z najstarszych egipskich piramid, powstała ok. 2600 lat p.n.e. Piramida łamana swoją nazwę zawdzięcza nietypowej konstrukcji - kąt nachylenia ścian bocznych nie jest jednolity. Podstawa nachyla się pod kątem 54 stopni, część górna zaś pod kątem 43 stopni.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki udało się przeskanować wnętrze piramidy, w tym miejsca, do których nigdy wcześniej nie udało się dotrzeć ludziom. Odkrycie przeszło najśmielsze oczekiwania naukowców. Nowa metoda pozwoliła prześwietlić grube pokłady kamienia. Trwające 40 dni naświetlania dały możliwość precyzyjnego zmapowania wnętrza oraz pozwoliły zajrzeć do niezbadanego dotąd serca piramidy. Naukowcy poznali kształt i strukturę niedostępnej komory, która znajduje się dokładnie nad komnatą, gdzie zamontowano aparaturę badawczą.